Atmosfer Kontrollü Soğutma Geri Dön

Atmosfer kontrol sistemleri

Atmosfer kontrol sistemi soğuk muhafaza deposundaki oksijen oranın düşürülmesi ve genellikle karbondioksit oranının artırılması ile ürünlerin daha uzun süre aynı tazelikte ve kalitede saklanmasını sağlayan sistemdir. Meyve ve sebzeler ortamdan oksijen alır ve ortama karbondioksit verirler ve bunun sonucunda da olgunlaşır ve belirli bir süre sonra da çürürler.

Atmosfer kontrol sistemleri ile ortamdaki oksijen oranı düşürüldüğü için olgunlaşma ve çürüme süreleri 2-4 kat daha uzatılır ve herhangi bir kimyasal uygulama olmaksızın ürünler aynı kalitelerini ve tazeliklerini korurlar.

Kısacası atmosfer kontrol sistemleri ile ürünleriniz için zaman normalden çok daha yavaş ilerler. Kimyasal bir madde kullanılmadığından ötürü bu sistem çevre dostudur.Atmosfer Kontrollü Soğuk Odaların Avantajları

* Muhafaza edilen ürünün doğallığının ve tazeliğinin uzun süre korunmasını sağlar.
* Uygulama neticesinde ürünlerin üzerinde herhangi bir kimyasal madde olmaz.
* Muhafaza edilen ürünün olgunlaşması yavaşlar,
* Muhafaza edilen ürünün su kaybını önlediği için ürün ağırlığının korunmasını sağlar.
* Ürünün uzun süre kalitesini kaybetmeden muhafazasını sağlar.
* Çevre dostu bir sistemdir.
* Ürünlerin mevsim dışında da pazarda yer bulmasını sağlar.
* tarım ürünlerin de yetersiz saklama koşullarından dolayı ortaya çıkan kayıpları minimuma indirgeyerek ekonomiye katkı sağlar.
* Ürünün yurtiçi ve yurtdışı pazar bulma imkanı artar,
* Herhangi bir hammaddeye ihtiyaç yoktur.
* Oksijen oranı düşürüldüğü için muhafaza ortamında haşere oluşumu da engellenmiş olur.

Tarım sektörünün en büyük sorunlarının başında gelen ürünlerin çürümesi ve atıl duruma gelmesi soğuk hava depoları sayesinde minimuma indirilmiştir. Atmosfer kontrol sistemleri ise bu işi bir adım daha ileriye götürüp ürünlerinizi uzun süreler saklamanızı sağlamakta ve mevsimi dışında bile taze meyve ve sebzeleri sofralarımıza sunmaktadır.

Sistem gereksinimleri

*KARBONDİOKSİT TUTUCULAR(CO2)
Ölçülen değerlere göre ortamdaki karbondioksit oranı arttığında karbondioksit tutucular oranın optimize edilmesini sağlar.

*OKSİJEN TUTUTCULAR
Ortama oksijen girişi olduğu durumlarda (kapı açılması vb.) oksijen seviyesini düşürerek atmosfer kontrollü ortamı sağlar.

*ETİLEN DÖNÜŞTÜRÜCÜLER
Bazı meyve türleri etilene karşı hassastır. Bu tür durumlarda ortamdaki etilen oranını istenen seviyede tutmak için kullanılır.

*ÖLÇÜM SİSTEMİ
Ölçüm sistemi ortamdaki karbondioksit,oksijen,etilen vb kontrol edilmesi gereken tüm gaz oranlarının ölçümünü yapar ve kaydeder. Olası durumlarda gerekli cihazları devreye alır.

*NEMLENDİRME
Odanın nem seviyesini ürünün ihtiyacına göre belirlenmiş ölçülere getirmeye ve o oranda tutmaya yarayan cihazlardır.

*GAZ SIZDIRMAZ SOĞUK HAVA DEPOLARI
Kontrol atmosferli depolarda panel izolasyon sızdırmazlığı çok büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla panel birleşim detaylarında özel gaz sızdırmaz izolasyon malzemeleri kullanılarak sızdırmazlık %100 sağlanmaktadır. Ayrıca sistemde kullanılan kapılar özel üretim olup %100 sızdırmaz özelliktedir.

Kontrol atmosferli odalarda giriş çıkışların minimum seviyede tutulması amacı ile kapılarda ve isteğe bağlı olarak duvar panellerinde %100 sızdırmazlıkta pencereler kullanılmaktadır.