ENERJİ DOSTU Geri Dön

Hızla artan dünya nüfusuna karşılık ortaya çıkan enerji açığı ve dünya ekonomisindeki daralma enerji tasarruflu ürünlerin geliştirilmesini ve kullanımını bir ihtiyaç haline getirmiştir. Son yıllarda ticari ve endüstriyel soğutma , havalandırma ve aydınlatma sektörlerinde pazar, gıda sektöründeki büyüme ve gelişmelere bağlı olarak büyük oranda genişlemiştir. Süpermarket,restoran market zincirleri hızla büyümekte ve firmaların sektörde öne geçebilmek için yüksek kaliteli ürünleri düşük fiyata müşterilerine sunabilmeleri gerekmektedir. Hedefledikleri düşük maliyeti elde edebilmek için işletme giderlerinde en yüksek kalem olan enerji giderlerini düşürmek bir ihtiyaçtan çok zorunluluk halini almıştır. Sonuç olarak bu sektörlere ürün sağlayan bir çok alt sektör içinde aynı durum söz konusu olmaktadır.

Yukarıda sözü edilen tüm unsurlardan yola çıkarak TERMOKON olarak ürettiğimiz enerji dostu ürünler ile çevreye verdiği önem için çalışmakla kalmayıp siz değerli müşterilerimizin enerji tüketimini minimize ederek işletme maliyetlerinizi alt seviyelere düşürmekteyiz.

Enerji tasarrufu ile ilgili uygulamalar tercih edilen soğutma uygulamasına ve kullanım alanına göre farklılıklar göstermekle birlikte temel mantığı aşağıdaki etmenlerin yönetilmesine bağlıdır.

1. Kondenzasyon değerlerinin yönetilmesi (değişen dış hava şartlarına bağlı olarak)
2. Evaporasyon değerlerinin yönetilmesi (deponun kullanımına göre artan ya da azalan oda içi sıcaklık ihtiyacına bağlı olarak)
3. Kompresör çalışmasının yönetilmesi (toplam soğutma ihtiyacına bağlı olarak)
4. Fanların çalışmasının yönetilmesi
5. Gaz akışının yönetilmesi,
6. Anlık değişikliklerin yönetilebilmesi

Bu altı maddeyi sağlamak için kullanılacak yöntemlere kısaca değinmek gerekirse

1. Kondanzasyon ve evaporasyon değerlerinin değişkenliğine göre bir çok parametreyi kontrol edebilen ve farklı ihtiyaçlara göre programlanabilen kontrol sistemi kullanılmaktadır.
2. Evaporasyon değerlerinin yönetilmesi için gerçek zaman saatli digitaller kullanılmaktadır.
3. Kompresörün kalkışı sırasındaki demeraj akımını yenmesine yardımcı olmak için invertör kullanılmaktadır.
4. Fan kalkış ve hızlarının optimizasyonu için fan invertörleri kullanılmaktadır.
5. Gaz akışının ihtiyaca göre ayarlanması amacıyla elektronik expansion valf kullanılmaktadır.
6. Dönüş gazının sıcaklığını düşürmek ve kompresörün soğutma süresini kısaltmak amacıyla sub cooling uygulaması yapılmaktadır.
7. Sistemlerdeki anlık ihtiyaçları belirlemek ve yönetmek için bilgisayarlı izleme ve/veya uzaktan izleme kullanılmaktadır.